Belgelerinizi Geleceğe Taşıyın | Arşiv Sayısallaştırma Yöntemleri ve İpuçları

Arşiv Sayısallaştırma

Arşiv sayısallaştırma işlemi, erişilebilirliği arttırmak ve dijital kayıtları en üst seviyeye çıkarmak için dijital olmayan ortamlarda, yani, kâğıt, gazete, kitap, cam, deri, harita, vb. gibi ortamlarda bulunan kurum arşivlerini dijital ortama aktarmak için yapılan çalışmalardır. Rapor, form, evrak, yazışma, sözleşme, fatura, faks, film gibi kâğıda basılmış olan her türlü bilginin tarayıcı cihazlarla ile taranarak sayısallaştırılması, yani dijitalleştirilmesi ve bilgisayara sistemlerine istenilen dosya formatında kaydedilmesi işlemleri dijital arşivleme ya arşiv sayısallaştırma olarak ifade edilmektedir. Dijital arşivleme sonucunda, fiziksel arşivlerde bulunan dokümanlar, sunuculara kaydedilir ve böylelikle kurumlara hem zamandan hem de finansal açıdan tasarruf sağlanır.

Arşiv sayısallaştırma işlemi yapan pek çok firma ve şirket arasında en çok tercih edilen Enfo Bilişim şirketi müşterileri için en iyi ve en kaliteli hizmeti sunmaya devam etmektedir.

Arşiv Sayısallaştırma ve İhtiyaç Analizi

İhtiyaç analizi, kurumun ya da şirketin ihtiyaç duyduğu dijital arşivleme çözümlerinin tam ve doğru olarak belirlenmesini sağlamaktadır. Kurum ya da şirketler için ihtiyaç analizi yapılırken göz önünde bulundurulması gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar aşağıdaki gibidir:

  • Dosya sayıları
  • Taranacak dosya türü
  • Taranacak belge sayısı
  • Maliyet analizi
  • Dosya niteleme ve belirleme alanlarının taranması
  • Belge ve dosya türlerinin belirlenmesi
  • Dosya ve belge planlarının hazırlanması
  • Kurulacak sistem için yapılacak olan detaylı analiz
  • Gelecek 5 - 10 yıl içerisinde oluşacak olan belgelerin büyüme planları dikkate alınarak kapasite planlamasının yapılması ve detaylıca incelenmesi

Arşiv sayısallaştırma her kurum ve şirket için oldukça önemlidir. Gereksiz ve karmaşık belgelerin ve dosyaların önüne geçerek, daha kolay bir sistem sağlamaktadır.

Arşiv Sayısallaştırma Fiyatları

Arşiv sayısallaştırma fiyatları, sayısallaştırma işlemi yapılacak olan dosya türüne ve sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Örnek olarak, dosya sayısı fazla olan bir kurum ile dosya sayısı az olan bir kurum için yapılacak arşiv sayısallaştırma fiyatları aynı değildir. Bu sebepten ötürü arşiv sayısallaştırma fiyatları hakkında net ve sabit bir fiyat bilgisi vermek doğru değildir. Arşiv sayısallaştırma fiyatları hakkında ayrıntılı ve detaylı bilgi için Enfo Bilişim şirketi ile iletişime geçebilirsiniz.

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz